رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

50 درصد واحدهای روستایی استان قزوین مقاوم سازی شده است


5 دى, 1396 - 16:18 -- اداره کل روابط عمومی
معاون عمرانی استانداری قزوین:

50 درصد واحدهای روستایی استان قزوین مقاوم سازی شده است

آمادگی برای مقابله با بحران های احتمای نیازمند فرهنگ سازی است
معاون عمرانی استانداری قزوین گفت: در حال حاضر ۵۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی استان قزوین مقاوم سازی شده و در طول برنامه ششم امیدواریم بتوانیم مابقی خانه ها را نوسازی و مقاوم کنیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

به مناسبت روز ملی ایمنی و کاهش اثرات بلایای طبیعی معاون عمرانی و مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین در نشست مطبوعاتی اقدامات انجام شده برای مقابله با زلزله در استان را تشریح کردند.
علی فرخزاد در این جلسه گفت: همه ساله در این ایام مانورهایی با مشارکت همه دستگاههای اجرایی برگزار می شود تا ضریب آمادگی نیروها و مردم تقویت شود.
معاون عمرانی استانداری قزوین بیان کرد: در مانوری که در روزهای اخیر برگزار شد نواقص مدیریت ها و مناطق مشخص شد و در محله های قدیمی امکان عبور خودروهای امدادی وجود ندارد که باید برای آن فکری کنیم.
فرخزاد بیان کرد: پس از زلزله مدیریت در ۴۸ ساعت اولیه بسیار مهم و سرنوشت ساز است و اگر مردم و مدیران آموزش های لازم را ندیده باشند با مشکلات عدیده ای روبرو خواهیم شد.
وی گفت: هنوز بسیاری از شهروندان نمی دانند در موقع زلزله نباید فرار کنند بلکه باید راههای پناه گرفتن را بدانند تا اسیب نبینند که در زلزله های اخیر برخی خسارتها ناشی از ناگاهی بوده است.
معاون عمرانی استانداری قزوین تصریح کرد: بافت های فرسوده از دغدغه ها و نگرانی مسئولان استان در موقع بحران و نحوه امدادرسانی است که در این میان تجمع بی مورد مردم نیز مشکل ساز می شود که برای آن باید برنامه ریزی کنیم.
فرخزاد گفت: در جهان ۴۳ نوع حادثه شناسایی شده که ۳۴ حادثه در ایران رخ می دهد و ما در استان قزوین نیز با ۲۵ حادثه درگیر هستیم که بیشترین نمود آن در زلزله است.
وی یادآورشد: در زمینه تهدید حوادث در جهان رتبه دهم ودر آسیا رتبه چهارم را داریم و در استان قزوین هم حوادثی مانند زلزله، رانش زمین، سیل، آتش سوزی و صاعقه، طوفان و فرونشست زمین از تهدیدات جدی استان است که باید برای آن راهکار داشته باشیم.
معاون عمرانی استانداری قزوین گفت: در استان قزوین ۱۳۵۰ هکتار بافت فرسوده داریم که ۵۰۰ هکتار آن در شهر قزوین است که نوسازی و مقاوم سازی آن در برابر زلزله ضروری است.
فرخزاد اضافه کرد: وجود گسلهایی در شمال قزوین که احتمال فعال شدن دارد و نیز گسل هایی در بویین زهرا و آوج که تا اشتهارد ادامه دارد ما را ملزم می کند برای کاهش اسیب ها برنامه داشته باشیم.
وی گفت: در حال حاضر ۵۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی استان قزوین مقاوم سازی شده و در طول برنامه ششم امیدواریم بتوانیم مابقی خانه ها را نوسازی و مقاوم کنیم.
فرخزاد بیان کرد: در حال حاضر ۷۰ درصد واحدهای آموزشی و مدارس استان مقاوم سازی شده است و از مجموع ۱۴۰۰ واحد اموزشی ۹۰۰ واحد مقاوم شده است.
معاون عمرانی استانداری قزوین گفت: مراکز درمانی استان هم وضعیت خوبی دارد و تنها چهار بیمارستان قدیمی از جمله کوثر، بوعلی، شهید رجایی و ۲۲ بهمن قدیمی است که در برنامه پیش بینی شده قرار است با ساخت بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی و یک بیمارستان در الوند نسبت به جایگزینی آنها اقدام کنیم.
وی بیان کرد: هماهنگی و تعامل ستاد مدیریت بحران در استان بسیار مطلوب است و خوشبختانه با تجربه وتوان مدیریتی در قزوین توانستیم به عنوان استان معین در زلزله کرمانشاه موفق عمل کنیم.
فرخزاد تصریح کرد: قزوین از جمله هشت استان معین برای زلزله استانها و بویژه کرمانشاه تعیین شده و قرار است بازسازی خانه های ۲۰۰ روستا و شهر گیلانغرب توسط استان ما صورت گیرد.
وی بیان کرد: استقرار بیمارستان صحرایی ۴۵ تختخوابی با تجهیزات کامل در مهران در زمان اربعین و سپس انتقال آن به شهر ثلاث باباجانی از تجارب موفقی بود که توانست خدمات ارزشمندی به زلزله زدگان ارائه کند.
فرخزاد یادآورشد: با اعزام دو دستگاه اورزانس اجتماعی از سوی بهزیستی استان قزوین به مناطق زلزله زده خدمات مشاوره ای و روان پزشکی به مردم منطقه داده شد که بسیار ارزشمند بود.