رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

با فرهنگ اشتباه،غم و اندوه جایگزین شادی در چهارشنبه پایان سال شده است


21 اسفند, 1396 - 16:06 -- اداره کل روابط عمومی
معاون عمرانی استاندار اعلام کرد:

با فرهنگ اشتباه،غم و اندوه جایگزین شادی در چهارشنبه پایان سال شده است

معاون عمرانی استانداری قزوین اعلام کرد:با فرهنگ اشتباه،غم و اندوه جایگزین شادی در چهارشنبه پایان سال شده است

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

علی  فرخزاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین در جلسه ساماندهی  و مدیریت پپیشگیرانه چهارشنبه سوری در استان افزود:آخرین چهارشنبه سال در سنت های پیشین ما آخرین خانه تکانی های سال کهنه بود تا با شادی و نشاط به استقبال بهار بروند،اما متاسفانه حالا تبدیل به چهارشنبه سوزی شده است.
وی ادامه داد:چهارشنبه سوری از جمله سنت های پیش درآمد نوروز و مورد استقبال و تقریبا دلپسند اکثر ایرانیان باستان تاکنون بوده و تا به امروز نفسش باقی مانده، اما این سنت کهن گویا بیشترین نوآوری و پیوست های نازیبا و ناخوشایند را طی زمان بر خود داشته، تا جایی که امروز برای بسیاری یادآور سوختگی، آسیب و نقص عضو و خشونت است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین افزود:انحراف از اجزا و بخش های شاد و سالم این سنت دیرین طی سالیان اخیر و ورود پاره ای انحرافات و استفاده از انواع ترقه و مواد آتش زا و برافروختن آتش های مهیب از سوی برخی افراد شادی این شب و پیشواز سال جدید را به کابوسی همراه با انواع سوختگی ها و صدمات جدی روحی و روانی مبدل کرده که برای بازگشت به اصل و هویت واقعی آن نیاز به همدلی و همراهی و فرهنگ سازی دارد.
وی با تاکید بر فرهنگ سازی و سازماندهی برنامه ها در مورد این آیین گفت : روشنگری در مورد خطراتی که بروز غلط این سنت می تواند ایجاد کند با فرهنگ سازی درست و نه اخبار مستقیم از طریق داستان ، سریال، کارتون و انیمشین ها که بتواند بدرستی این خطرات را نشان دهد، امکانپذیر است.
فرخزاد افزود:ورود ترقه و انواع مواد انفجاری و آتش زایی که هیچ سنخیتی با فرهنگ اصیل و صلح طلب ایرانی ندارد، بی هیچ منطق و وجهه زیبایی از سوی برخی افراد ناآگاه نه تنها ظلم به حقوق فردی خود و خانواده است بلکه باعث تعدی به حقوق دیگران می شود
وی تصریح کرد:برخی جوانان و نوجوانان در چهارشنبه آخر سال بخشی از آنان با رفتارهای پرخطر هم احتمال ایجاد نقص در خود و هم احتمال بروز خطرات متعدد برای دیگران تولید می کنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین افزود:کودکان، سالمندان، بیماران قلبی و زنان باردار گروه های آسیب پذیری هستند که صداهای مهیب خیابان ها و کوچه ها ممکن است حتی باعث مرگ آنان شود و متاسفانه هر سال میلیاردها ریال سرمایه کشور برای واردکردن اقلام غیراستاندارد و خطرناک آتش افروزی از کشور خارج می شود که این انفجارها و آتش افروزی ها نتایج آن است.
وی گفت: توزیع و اجرای آداب و رسوم چهارشنبه سوری مثل سنت قاشق زنی و همسایه نوازی، نوروز خوانی باید در جامعه احیا شده و جوانان از بزرگ ترها این آداب و رسوم را بیاموزند، هیچکس با شادی و نشاط افراد مخالف نیست بلکه مخالفت با خطرآفرینی و زیانی است که به خود و دیگران می رسانند.
معاون عمرانی استاندار قزوین با اشاره به اینکه بیشترین صدمات در چهارشنبه پایان سال کودکان متوجه کودکان شده از خانواده ها خواست به منظور تامین ایمنی از آتش بازی کودکان جلوگیری کنیدو مایعات و مواد آتش زا از جمله نفت، بنزین و کبریت را در اختیار و یا در دسترس کودکان قرار ندهید.
فرخزاد ادامه داد:آموزش‌های شهروندی خوبی در استان صورت گرفته است و دستگاههایی مثل نیروی انتظامی،آتش نشانی،آموزش و پرورش و شهرداریها اقدامات موثری انجام داده اند و مشارکت  این دستگاهها باعث کاهش آمار خسارات بخصوص خسارات جانی طی سالهای اخیر شده است.
وی گفت: استقرار تیم‌های عملیاتی آتش نشانی در سطح شهرهای مختلف استان باعث ایمنی بیشتر شده که این اقدام امسال نیزتوسط شهرداریهای مختلف بخصوص شهر قزوین اجرا میشود