رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

کمیته‌ امنیت و آب در شورای باغستان قزوین تشکیل می‌شود


18 اسفند, 1399 - 08:27 -- omrani
معاون استاندار قزوین:

کمیته‌ امنیت و آب در شورای باغستان قزوین تشکیل می‌شود

معاون استاندار قزوین گفت: برای مقابله با ساخت‌وساز غیرمجاز و تامین آب باغستان سنتی ۲ کمیته امنیت و آب ذیل شورای باغستان قزوین تشکیل می‌شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

علی فرخزاد در آخرین جلسه شورای باغستان سنتی قزوین که امشب در سالن جلسات باقرالعلوم(ع) ساختمان مدیریت بحران استانداری برگزار شد، اظهار داشت: برای مقابله با ساخت‌وساز غیرمجاز و جلوگیری از ورود اراذل و اوباش به باغستان کمیته امنیت در شورای باغستان قزوین تشکیل می‌شود. همچنین در کنار این کمیته هم کمیته آب شکل می‌گیرد تا موضوع تامین آب باغستان را مدیریت کند.

وی با تاکید بر لزوم جلوگیری از احداث واحدهای تجاری و انبار واحدهای صنفی در باغستان اضافه کرد: یکی از وظایف کمیته امنیت مقابله با همین احداث انبار و دیگر واحدهای تجاری غیرمجاز در سطح باغستان و ارجاع موضوع به دستگاه قضائی و نیروی انتظامی برای مقابله با تخریب‌کنندگان این میراث ملی است.

فرخزاد با تاکید بر لزوم ایجاد انگیزه مالی برای باغداران فعال در باغستان ادامه داد: باید از طریق طراحی و اجرای بسته‌های تشویقی تسهیلات مالی برای سودآور کردن کشت‌وکار در باغات سنتی به باغداران قزوینی اعطا شود تا انگیزه حفظ و نگهداری باغات در آنها افزایش یافته و از طرفی باغداری هم برای آنها صرفه اقتصادی داشته باشد.

  • دادستانی با تخلیه‌کنندگان نخاله در باغات برخورد می‌کند

معاون عمرانی استاندار قزوین با تاکید بر ضرورت مشاوره با خود باغداران برای طراحی برنامه‌های کاربردی حفظ باغستان گفت:‌ هر وقت جلسه‌ای برای حفظ باغستان سنتی و احیای آن تشکیل شده، اجرایی‌ترین و کاربردی‌ترین نظرات از سوی باغداران ارائه شده و این نکته‌ای است که باید مدنظر اداره میراث فرهنگی، سازمان جهاد کشاورزی و شهرداری قزوین به عنوان متولیان حفظ باغستان قرار بگیرد.

فرخزاد همچنین به معضل تخلیه نخاله‌های ساختمانی در باغات سنتی قزوین اشاره کرد و افزود: طبق هماهنگی صورت‌گرفته با معاونت اجتماعی دادستانی قزوین باغداران می‌توانند شماره پلاک خودروهایی که اقدام به تخلیه این نخاله‌ها می‌کنند را یادداشت کرده و امکان برخورد دستگاه قضا با این افراد سوءاستفاده‌گر را مهیا کنند.

وی با یادآوری اینکه باغستان سنتی مدت‌هاست در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است، ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری هم نباید در این حوزه بیکار بنشیند و ردیف اعتباری ملی برای حفظ باغستان را از طریق وزارت‌خانه متبوعش جذب کند.

فرخزاد یادآور شد:‌ سازمان جهاد کشاورزی هم به عنوان متولی اصلی حفظ باغستان باید امکانات و تسهیلات باغداری را در اختیار باغداران قرار دهد و تحرک خود را در توسعه باغداری شهر قزوین افزایش دهد.